Uluslararası Diplomalar: Abitur

Özel Alman Lisesi

Her sınav senesi sonrası veliler ve öğrenciler yazacakları okullar hakkında bilgi almak için araştırma yapıyor. Ben de onlar faydalansın diye blogumda yazabildiğim kadar her şeyi yazacağım. İlk olarak Abitur ile başlamaya karar verdim.

ABİTUR NEDİR?

Abitur, eğitim hayatının son sınıfında 5 merkezi sınav sonrası ulaşılabilen en yüksek Alman lise diplomasıdır. Almanya’da okumak için şart değildir fakat her şeyi çok kolaylaştırır. Abitur diploma programı,Almanca, İngilizce, matematik ve öğrencinin seçeceği fizik-kimya-biyoloji alanlarından biri olmak üzere 4 derste yapılır.

ABİTUR DİPLOMASININ FAYDALARI

Türkiye’de Abitur alan öğrenciler; Almanya, Avusturya ve İsviçre’de üniversite için başvuru yaptıklarında Almanya’da Abitur yapmış öğrencilerle eşit durumda oluyorlar. Ayrıca pek çok ülkede kabul görüyorlar.

ABİTURU TÜRKİYE’DE HANGİ OKULLAR VERİYOR?

Abitur diploma programı Türkiye’de sadece İstanbul Erkek Lisesi ve Özel Alman Lisesinde bulunuyor. Fakat bahsedilen okullarda da Abitur zorunlu değil, tamamen kişinin kararına kalmış bir durum.

ABİTUR DİPLOMA NOTLARI

Abitur’da not sistemi şöyle;

1 ve 6 arasında not alınıyor. Alınabilecek en yüksek not 1.00, 4.00’dan düşük not alan öğrenciler diplomayı almaya hak kazanamıyor.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir