LGS 2019 Yerleştirme bitti. Sırada ne var?

Cağaloğlu Anadolu Lisesi

LGS 2019 ilk tercihler biti sırada nakiller var, işte nakiller hakkında bilmeniz gerekenler:

NAKİLLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Nakil işlemleri, tercih sürecinden sonra okullarda boş kalan kontenjanlara öğrenci yerleştirmek için yapılır. Her okulda mutlaka nakil olacak diye bir kural yoktur ama o okulda bulunan öğrenciler de diğer okulları tercih ettiğinden boşluk açılması muhtemeldir.

Bu sene 2 tane nakil süreci olacak ve her nakilde yerel öğrenciler bir tür liseden en fazla 2 tane olmak kaydıyla 3 tane lise tercihi, merkezi sınav öğrencileri ise istediği gibi yapabilecek.

NAKİLLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İlk yerleştirme sonuçları açıklandıktan bir hafta sonra yani 29 Temmuz’da ilk nakil süreci başlayacak, 2 Ağustos’a kadar devam edecek. Veliler nakil sonucunu 5 Ağustos’ta öğrenebilecekler.

İkinci nakil süreci 5 Ağustos’ta başlayıp 8 Ağustos’ta sona erecek, 10 Ağustos’ta sıra dışı bir durum yaşanmadığı sürece nakil sonuçları açıklanacak ve tüm LGS yerleştirme işlemleri bitecek.

NAKİLLERİ NERDEN YAPABİLİRİM?

29 Temmuz’da https://eokul.meb.gov.tr/ veya https://www.meb.gov.tr/ adresine girildiğinde sağ alt köşedeki ‘SINAV VE NAKİL İŞLEMLERİ’ kısmında nakille alakalı bir giriş ekranı olacak. Nakilleri ordan yapabileceksiniz.

Nakiller hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Eğer nakiller bitti istediğim okula yerleşemedim diyorsanız:

Şu anki sistemde maalesef merkezi sınavdaki taban puandan daha aşağısını almıyor liseler. Ama ümidini yine kaybetmeyin çünkü nakil sistemi çok değişken, eğer bir değişiklik olursa sizi bilgilendiririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir