LGS Nakil süreci ve boş kontenjanlar

LGS tercih süresinin bitmesiyle beraber veliler ve öğrenciler nakil sürecini merak etmeye başladı. Şimdi nakiller hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğim.

NAKİLLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Nakil işlemleri, tercih sürecinden sonra okullarda boş kalan kontenjanlara öğrenci yerleştirmek için yapılır. Her okulda mutlaka nakil olacak diye bir kural yoktur ama o okulda bulunan öğrenciler de diğer okulları tercih ettiğinden boşluk açılması muhtemeldir.

Bu sene 2 tane nakil süreci olacak ve her nakilde öğrenciler bir tür liseden en fazla 2 tane olmak kaydıyla 3 tane lise tercihi yapabilecek.

NAKİLLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İlk yerleştirme sonuçları açıklandıktan bir hafta sonra yani 29 Temmuz’da ilk nakil süreci başlayacak, 2 Ağustos’a kadar devam edecek. Veliler nakil sonucunu 5 Ağustos’ta öğrenebilecekler.

İkinci nakil süreci 5 Ağustos’ta başlayıp 8 Ağustos’ta sona erecek, 10 Ağustos’ta sıra dışı bir durum yaşanmadığı sürece nakil sonuçları açıklanacak ve tüm LGS yerleştirme işlemleri bitecek.

NAKİLLERİ NERDEN YAPABİLİRİM?

29 Temmuz’da https://eokul.meb.gov.tr/ veya https://www.meb.gov.tr/ adresine girildiğinde sağ alt köşedeki ‘SINAV VE NAKİL İŞLEMLERİ’ kısmında nakille alakalı bir giriş ekranı olacak. Nakilleri ordan yapabileceksiniz.

BOŞ KONTENJANLARI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Boş kontenjanları https://eokul.meb.gov.tr/ sitesine girdikten sonra sağ en altta bulunan ‘Boş kontenjan ve Taban puan bilgileri’ kısmından öğrenebilirsiniz. Öğrenmek için yapmanız gereken adımlar sırasıyla şunlardır:

  1. Boş Kontenjan ve Taban Puan Bilgileri kısmından hangi tür okul için öğrenmek istediğinizi seçiyorsunuz.

2. Çıkan sitede boş kontenjan bilgilerini öğrenmek istediğiniz okulun türünü seçiyorsunuz.

3. Lisenin bulunduğu ili seçiyorsunuz.

4. İlçe seçiyorsunuz.

5. İstediğiniz liseyi seçip ‘Listele’ butonuna basıyorsunuz.

Çıkan sitede okulun boş kontenjan ve taban puan bilgilerini görebilirsiniz.


Diğer yazılarım,

Türkiye’nin en iyi 10 lisesi ve detaylı incelemeleri

Fen lisesi mi tercih etmeliyim yoksa Anadolu lisesi mi?

Türkiye’de verilen uluslararası diplomalar hakkındaki en detaylı rehber

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir