Lise İncelemeleri: İstanbul Erkek Lisesi

İstanbul Erkek Lisesi, maalesef ülkemizdeki pek çok diğer yüksek puanla öğrenci alan okullar gibi proje okul, yani kadrosu bakan oluruyla geliyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİNİN TARİHÇESİ

1884’de bir Matematik hocasının özel okul kurmasıyla başlayan İstanbul Erkek Lisesi 1913’de Fransızca müfredata geçer fakat 1917’de başka bir değişiklikle Almanca eğitime başlama kararı alınır. İEL günümüzde halen Duyun-u Umumiye binasında Almanca eğitime devam ediyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ KONTENJANI

Okulun merkezi sınavla gelecek öğrenciler için 180 kişilik kontenjanı bulunmakta. Okul ücretsiz bir devlet okulu.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ PANSİYONU

MEB’in sitesinde pansiyonu yok yazmasına rağmen gelen yatılı erkek öğrenciler Cağaloğlu ve Çapa Fen öğrencileriyle beraber Çapa’nın yurdunda kalıyorlar. Kız öğrenciler ise Cağaloğlu öğrencileriyle beraber Cağaloğlunun yurdunda kalıyorlar. Öğrencilerden aldığım bilgiye göre iki yurdun da durumu kötü.

İSTANBUL ERKEK LİSESİNİN KONUMU

İSTANBUL ERKEK LİSESİ SON YILLARIN YÜZDELİK DİLİMLERİ

2016 – 0,09

2017 – 0,11

2018 – 0,08

İSTANBUL ERKEK LİSESİ ÜNİVERSİTE BAŞARISI

Websitesinde düzgün atmamışlar, başka veriye ulaşamadığım için böyle ekliyorum.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ EĞİTİMİ

İstanbul Erkek Lisesi adına rağmen karma eğitim veriyor. Eğitim dili Almanca, ikinci dil İngilizce ve zorunlu. Öğrenciler hazırlık + 4 yıl şeklinde toplamda 5 yıl öğrenim görüyorlar. 34 tane Alman öğretmeni bulunan okulda fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik dersleri Almanca işleniyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİNİN DİPLOMASI VE ALMANYAYLA BAĞLANTISI

İstanbul Erkek Lisesi Türk diplomasına ek olarak Abitur ve Almanca dil diploması (Sprachdiplom) ile mezun ediyor. Öğrenciler üniversite sınavına girmeden Almanca konuşulan ülkelerdeki üniversitelere kayıt yaptırabilir.

Abitur hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sprachdiplom hakkında bilgi almak için tıklayın.

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir