Fen Lisesi mi Anadolu Lisesi mi tercih etmeliyim?

Genelde her tercih döneminde sorulan bu soruya cevap vermek için bu yazıyı yazıyorum. Öncelikle bu soruda kesin bir cevap yok, cevap size kalmış. Ama ben size yüzdelik diliminizle hangi liseleri tercih etmeniz daha mantıklı olur anlatacağım.

0,01 – 1.5 yüzdelik dilimi arasında olanlar

Bu dilimdeki anadolu liseleri

Bu dilimde bulunan anadolu liseleri genelde köklü ve sosyal liselerdir. Bunlara GSL, İEL, Kabataş,Cağaloğlu, Kadıköy Anadolu, Pertevniyal, HASAL, Haydarpaşa örnektir. Tercih edeceğiniz bu okullar sizi üniversite sınavına iyi hazırlamaz. Ama çok sosyal okullardır ve verdikleri uluslarası diplomalar (çoğunda) çok işinize yarar.

Bu dilimdeki fen liseleri

Bu dilimde bulunan fen liselerinin bazıları sosyal ama çoğu değildir. Üniversite sınavına çok sıkı ve programlı hazırlarlar. Bunlara Kadıköy Fen, İzmir Fen, Ankara Fen, Çapa, Yusuf Ziya Öner Fen gibi okullar örnektir. Ama bildiğim kadarıyla İzmir Fen dışında bu listede geçen tüm liselerin sosyal faaliyetleri çok az.

SONUÇ

Eğer üniversite sınavına daha sıkı bir şekilde hazırlanmak istiyorsanız fen lisesi tercih etmelisiniz. Şu an başarı sıralamasında 1. Kabataş ama onun sebebi başarılı öğrenciyi alması yoksa sıkı hazırlamıyor öğrenciyi. Ve evet dediğim gibi fen liselerin sosyal aktiviteleri sınırlayıcıdır eğer öyle biri değilseniz tercih etmeniz pek mantıklı değil. Bu dilimdeki Anadolu liseleri sınava iyi hazırlamazlar fakat sosyal liselerdir. Eğer aradığınız özellik buysa Anadolu lisesi tercih edin.

1.5 – 5.00 yüzdelik dilimi arası olanlar

Bu dilimdeki anadolu liselerinin sosyal etkinliği genelde ilk listedekinden azdır fakat yine sosyaldir. Üniversite için ciddi bir çalışma uygulamazlar.

Fen liseleri bu listedeki sosyal değildir, ama yine sıkı bir şekilde üniversiteye hazırlarlar.

5.00 – 100 yüzdelik dilimi arası

Bundan sonraki fen liseleri de genelde sıkı bir program uygulamazlar, uygulayanlar var onun için idareyle konuşmanız lazım.

Anadolu liseleri ise bu dilimdeki az sosyal aktivite yapıyorlar, ama yine rahat bir ortam sıkı ders çalışma yok.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir